40 Средно училище „Луи Пастьор“
София · община Столична · София-град
средно училищеДържавно или общинско1.–12. клас
Начален етап (НВО 4. клас)сред 21% най-високисредно 78,4 т. · последни 3 г.
Прогимназия (НВО 7. клас)сред 16% най-високисредно 58,2 т. · последни 3 г.
НВО 10. классред 21% най-високисредно 43,2 т. · последни 3 г.
Гимназия (матура по БЕЛ)сред 32% най-високисредно 4,32 · последни 3 г.
Накратко
40 Средно училище „Луи Пастьор“ е средно училище в София за ученици от 1. до 12. клас. На НВО в 7. клас учениците му постигат средно 58,2 точки (последните 3 г.) — сред 16% най-високи резултати в страната. На матурата по български език учениците му постигат средно 4,32 (последните 3 г.) — сред 32% най-високи резултати в страната.
Обобщено автоматично от официалните данни на МОН — без собствени оценки. Провери подробностите по-долу и на сайта на училището.
Резултати по години
Официални данни на МОН за 2025/2026 учебна година и предишни. Средните са по броя на явилите се. Местата в страната се сравняват само между училища с поне 10 явили се на същия изпит. Малките извадки са колебливи — гледайте тенденцията, не една година.
Държавен зрелостен изпит (матура) · 12. клас, 2026 г.
Български език и литература
4,60 оценка · 17 ученици
Страната: 4,33 · Общината: 4,69
Сред 25% най-високи резултати в страната
| Година | Български |
|---|---|
| 2026 | 4,60 (17) |
| 2025 | 4,02 (24) |
| 2024 | 4,05 (25) |
| 2022 | 4,13 (14) |
Други предмети на матурата (1)
- Информационни технологии: 3,74 (6 ученици)
НВО в 10. клас · 10. клас, 2026 г.
Български език и литература
43,1 точки · 52 ученици
Страната: 45,5 · Общината: 54,4
Сред 37% най-високи резултати в страната
Математика
36,7 точки · 48 ученици
Страната: 30,3 · Общината: 37,8
Сред 19% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 43,1 (52) | 36,7 (48) |
| 2025 | 45,8 (46) | 49,2 (46) |
| 2024 | 49,0 (22) | 40,6 (22) |
НВО в 7. клас · 7. клас, 2026 г.
Български език и литература
65,0 точки · 95 ученици
Страната: 55,3 · Общината: 68,1
Сред 19% най-високи резултати в страната
Математика
46,9 точки · 95 ученици
Страната: 38,5 · Общината: 52,4
Сред 19% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 65,0 (95) | 46,9 (95) |
| 2025 | 73,6 (103) | 50,4 (103) |
| 2024 | 64,8 (101) | 51,2 (101) |
НВО в 4. клас · 4. клас, 2026 г.
Български език и литература
85,5 точки · 105 ученици
Страната: 76,4 · Общината: 85,0
Сред 20% най-високи резултати в страната
Математика
75,9 точки · 102 ученици
Страната: 62,7 · Общината: 71,9
Сред 8% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 85,5 (105) | 75,9 (102) |
| 2025 | 77,5 (115) | 76,2 (114) |
| 2024 | 76,7 (112) | 72,8 (110) |
| 2022 | 80,2 (114) | 70,6 (114) |