Средно училище „Елин Пелин“
Руен · Бургас
средно училищеДържавно или общинско1.–12. класИновативноСредищно
Начален етап (НВО 4. клас)по-високо от 20%средно 50,9 т. · последни 3 г.
Прогимназия (НВО 7. клас)по-високо от 46%средно 39,5 т. · последни 3 г.
НВО 10. классред 14% най-високисредно 48,0 т. · последни 3 г.
Гимназия (матура по БЕЛ)по-високо от 46%средно 3,79 · последни 3 г.
Накратко
Средно училище „Елин Пелин“ е средно училище в Руен за ученици от 1. до 12. клас. На НВО в 7. клас учениците му постигат средно 39,5 точки (последните 3 г.) — около средното за страната. На матурата по български език учениците му постигат средно 3,79 (последните 3 г.) — около средното за страната. Включено е в списъка на иновативните училища на МОН.
Обобщено автоматично от официалните данни на МОН — без собствени оценки. Провери подробностите по-долу и на сайта на училището.
Резултати по години
Официални данни на МОН за 2025/2026 учебна година и предишни. Средните са по броя на явилите се. Местата в страната се сравняват само между училища с поне 10 явили се на същия изпит. Малките извадки са колебливи — гледайте тенденцията, не една година.
Държавен зрелостен изпит (матура) · 12. клас, 2026 г.
Български език и литература
3,84 оценка · 96 ученици
Страната: 4,33 · Общината: 3,81
По-високо от 45% от училищата
| Година | Български |
|---|---|
| 2026 | 3,84 (96) |
| 2025 | 3,68 (87) |
| 2024 | 3,83 (98) |
| 2022 | 3,35 (70) |
Други предмети на матурата (2)
- География и икономика: 4,02 (43 ученици)
- Биология и здравно образование: 5,02 (48 ученици)
НВО в 10. клас · 10. клас, 2026 г.
Български език и литература
38,8 точки · 99 ученици
Страната: 45,5 · Общината: 34,0
Сред 45% най-високи резултати в страната
Математика
55,3 точки · 99 ученици
Страната: 30,3 · Общината: 46,6
Сред 5% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 38,8 (99) | 55,3 (99) |
| 2025 | 43,6 (94) | 50,8 (94) |
| 2024 | 53,3 (103) | 49,6 (103) |
НВО в 7. клас · 7. клас, 2026 г.
Български език и литература
35,4 точки · 38 ученици
Страната: 55,3 · Общината: 43,3
По-високо от 28% от училищата
Математика
35,5 точки · 38 ученици
Страната: 38,5 · Общината: 38,6
Сред 38% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 35,4 (38) | 35,5 (38) |
| 2025 | 40,8 (42) | 45,8 (42) |
| 2024 | 38,8 (48) | 48,9 (47) |
НВО в 4. клас · 4. клас, 2026 г.
Български език и литература
44,0 точки · 37 ученици
Страната: 76,4 · Общината: 52,4
По-високо от 10% от училищата
Математика
49,9 точки · 37 ученици
Страната: 62,7 · Общината: 51,2
По-високо от 28% от училищата
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 44,0 (37) | 49,9 (37) |
| 2025 | 45,2 (40) | 62,7 (39) |
| 2024 | 43,7 (39) | 68,9 (39) |
| 2022 | 27,8 (40) | 28,7 (38) |