Средно училище „Христо Ботев“
Вълкосел · община Сатовча · Благоевград
средно училищеДържавно или общинско1.–12. класСредищно
Начален етап (НВО 4. клас)по-високо от 49%средно 67,7 т. · последни 3 г.
Прогимназия (НВО 7. клас)сред 44% най-високисредно 43,6 т. · последни 3 г.
НВО 10. классред 14% най-високисредно 47,8 т. · последни 3 г.
Гимназия (матура по БЕЛ)сред 28% най-високисредно 4,39 · последни 3 г.
Накратко
Средно училище „Христо Ботев“ е средно училище в Вълкосел за ученици от 1. до 12. клас. На НВО в 7. клас учениците му постигат средно 43,6 точки (последните 3 г.) — сред 44% най-високи резултати в страната. На матурата по български език учениците му постигат средно 4,39 (последните 3 г.) — сред 28% най-високи резултати в страната.
Обобщено автоматично от официалните данни на МОН — без собствени оценки. Провери подробностите по-долу и на сайта на училището.
Резултати по години
Официални данни на МОН за 2025/2026 учебна година и предишни. Средните са по броя на явилите се. Местата в страната се сравняват само между училища с поне 10 явили се на същия изпит. Малките извадки са колебливи — гледайте тенденцията, не една година.
Държавен зрелостен изпит (матура) · 12. клас, 2026 г.
Български език и литература
4,47 оценка · 21 ученици
Страната: 4,33 · Общината: 4,30
Сред 29% най-високи резултати в страната
Математика
4,09 оценка · 14 ученици
Страната: 5,16 · Общината: 4,43
По-високо от 3% от училищата
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 4,47 (21) | 4,09 (14) |
| 2025 | 4,58 (35) | 4,96 (14) |
| 2024 | 3,89 (26) | 2,34 (13) |
| 2022 | 3,82 (18) | 3,99 (3) |
Други предмети на матурата (1)
- Биология и здравно образование: 3,67 (7 ученици)
НВО в 10. клас · 10. клас, 2026 г.
Български език и литература
52,0 точки · 36 ученици
Страната: 45,5 · Общината: 43,3
Сред 22% най-високи резултати в страната
Математика
54,8 точки · 36 ученици
Страната: 30,3 · Общината: 40,3
Сред 5% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 52,0 (36) | 54,8 (36) |
| 2025 | 37,3 (29) | 43,3 (29) |
| 2024 | 48,0 (24) | 41,8 (24) |
НВО в 7. клас · 7. клас, 2026 г.
Български език и литература
47,0 точки · 19 ученици
Страната: 55,3 · Общината: 52,4
По-високо от 45% от училищата
Математика
29,3 точки · 19 ученици
Страната: 38,5 · Общината: 37,3
По-високо от 49% от училищата
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 47,0 (19) | 29,3 (19) |
| 2025 | 50,5 (26) | 44,0 (26) |
| 2024 | 55,3 (20) | 48,0 (20) |
НВО в 4. клас · 4. клас, 2026 г.
Български език и литература
70,4 точки · 19 ученици
Страната: 76,4 · Общината: 75,0
По-високо от 41% от училищата
Математика
57,0 точки · 19 ученици
Страната: 62,7 · Общината: 59,0
По-високо от 43% от училищата
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 70,4 (19) | 57,0 (19) |
| 2025 | 72,6 (23) | 79,2 (23) |
| 2024 | 69,0 (20) | 62,0 (20) |
| 2022 | 73,4 (24) | 59,0 (24) |