Средно училище „Иван Вазов“
Мездра · Враца
средно училищеДържавно или общинско1.–12. класСредищно
Начален етап (НВО 4. клас)по-високо от 19%средно 49,9 т. · последни 3 г.
Прогимназия (НВО 7. клас)по-високо от 36%средно 34,5 т. · последни 3 г.
НВО 10. класпо-високо от 50%средно 32,0 т. · последни 3 г.
Гимназия (матура по БЕЛ)сред 33% най-високисредно 4,28 · последни 3 г.
Накратко
Средно училище „Иван Вазов“ е средно училище в Мездра за ученици от 1. до 12. клас. На НВО в 7. клас учениците му постигат средно 34,5 точки (последните 3 г.) — около средното за страната. На матурата по български език учениците му постигат средно 4,28 (последните 3 г.) — сред 33% най-високи резултати в страната.
Обобщено автоматично от официалните данни на МОН — без собствени оценки. Провери подробностите по-долу и на сайта на училището.
Резултати по години
Официални данни на МОН за 2025/2026 учебна година и предишни. Средните са по броя на явилите се. Местата в страната се сравняват само между училища с поне 10 явили се на същия изпит. Малките извадки са колебливи — гледайте тенденцията, не една година.
Държавен зрелостен изпит (матура) · 12. клас, 2026 г.
Български език и литература
4,43 оценка · 54 ученици
Страната: 4,33 · Общината: 4,07
Сред 31% най-високи резултати в страната
| Година | Български |
|---|---|
| 2026 | 4,43 (54) |
| 2025 | 4,15 (53) |
| 2024 | 4,08 (52) |
| 2022 | 3,88 (51) |
Други предмети на матурата (1)
- География и икономика: 4,32 (12 ученици)
НВО в 10. клас · 10. клас, 2026 г.
Български език и литература
36,8 точки · 47 ученици
Страната: 45,5 · Общината: 36,2
Сред 50% най-високи резултати в страната
Математика
17,4 точки · 47 ученици
Страната: 30,3 · Общината: 21,8
По-високо от 31% от училищата
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 36,8 (47) | 17,4 (47) |
| 2025 | 50,1 (54) | 23,1 (54) |
| 2024 | 50,4 (53) | 24,1 (53) |
НВО в 7. клас · 7. клас, 2026 г.
Български език и литература
45,9 точки · 34 ученици
Страната: 55,3 · Общината: 46,1
По-високо от 43% от училищата
Математика
30,5 точки · 34 ученици
Страната: 38,5 · Общината: 27,1
Сред 49% най-високи резултати в страната
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 45,9 (34) | 30,5 (34) |
| 2025 | 32,0 (31) | 26,2 (31) |
| 2024 | 40,0 (46) | 26,9 (46) |
НВО в 4. клас · 4. клас, 2026 г.
Български език и литература
55,1 точки · 16 ученици
Страната: 76,4 · Общината: 74,8
По-високо от 21% от училищата
Математика
36,8 точки · 15 ученици
Страната: 62,7 · Общината: 55,1
По-високо от 9% от училищата
| Година | Български | Математика |
|---|---|---|
| 2026 | 55,1 (16) | 36,8 (15) |
| 2025 | 59,9 (29) | 57,0 (28) |
| 2024 | 49,5 (25) | 44,4 (25) |
| 2022 | 58,0 (23) | 50,1 (23) |